Digitalna papazjanija

Ko je #krmljao? Šta je #krmljao? Gde je #krmljao?

Na Twitteru se poslednjih dana sve učestalije pominjanje termin (hashtag zapravo) #krmljao, što me je navelo da, posle jako dugo vremena premišljanja, napišem tekst o dotičnom fenomenu. Pokušaću da vam razjasnim kompletnu misteriju dotičnog taga o kome svi pričaju.

Šta je to #krmljao na Twitteru?

Pod hashtag #krmljao srpski tviteraši (a videh da su počeli i ostlai iz regiona) postavljaju (linkove na) slike neke zanimljive klope koju žele da podele sa ostatkom TLa. O klasifikaciji će biti reči kasnije, pa bih samo pomenuo da se fotke klope kače direktno otuda gde se ista konzumira i to malte ne u realnom vremenu. Najčešće to rade ljudi u društvu, a veoma često se i okupljaju upravo tim povodom – radi druženja i zajedničkog konzumiranje hrane.

Kako je #krmljao dospeo na Twitter?

Pre nekog vremena, Twitter zajednica u Srbiji okupila je dovoljnu kritičnu masu da ima dovoljno aktivnih ljudi u svako doba dana, ili kako tviteraši to vole da kažu: u sve tri smene. Od tih ljudi koji su aktivni noću u #trecasmena, spontano smo Kiza i ja krenuli da se družimo baš u to doba. Prvo smo ubijali vreme kafenišuči, a onda krenuli da obilazimo i lokalne fast-food-ove koji rade u sitne sate. U međuvremenu smo, kako zbog posla, tako i privatno počeli više da putujemo i pritom se hranili na raznim zanimljivim mestima, a kako tweetamo o svemu i svačemu, počeli smo da twitpic-ujemo i slike svih tih zanimljivih jela i slatkiša koje smo degustirali. Kako obojica (a isto važi i za ostatak društva) volimo i možemo da pojedemo poprilično puno, a klopa je obično bila preukusna, često de dešavalo da se bukvalno prejedemo – za šta naš narod ima izreku “prejeli se kao krme“. Tako je spontano uz Twitpic fotke sve te klope počeo da se izdvaja hashtah #krmljao. Mene su mnogi po tome i pamtili, pa mi je dugo vremena u opisu profila na Twitteru pisalo “onaj koji jede noću“, čisto sprdnje radi.

Gde je dobar #krmljao?

Kako smo krenuli da pravimo selekciju i delimo savete gde je najbolja klopa, prvo na Fejsu, a onda i na Twitteru, redovno su nas ljudi pitali za detaljnije opise lokala u kojima je fotka načinjena, pa smo u celu priču uvezali i Foursquare – geolokacijski servis koji poslednjih meseci beleži ogromnu popularnost na našim prostorima, tako da sada, jednim klikom na link u tweetu dobijate tačnu lokaciju (sa sve GPS koordinatama), sa kontakt podacima lokala, slikom klope i našim ‘stručnim’ komentarom 😉 Uskoro kreće sa radom novi Internet servis koji će biti posvećen samo tome: povezivanjem prijatelja sa dobrom klopomFoodsplore.

Šta sve spada, a šta ne spada pod #krmljao?

Kako je hashtag spontano počeo da se širi i van našeg društva, na jednom od sastanaka krokodila, iz zezanja smo rešili da malo standardizujemo stvari i definišemo nepisani standard za #krmljao.

Da bi neka klopa mogla da se taguje hashtagom #krmljao, potrebno je da zadovolji jedan od sledećih uslova:

  • Da je obilna;
  • Da je jeftina;
  • Da ima dobar odnos cena/kvalitet;
  • Da je netipična/egzotična/retka/zanimljiva;

I da pored toga u degustaciji učestvuje bar dvoje ljudi. Dakle, nije zanimljivo ako neko spremi klopu kod kuće i jede je sam, već je fora da bude bar neka mini ekipica od dvoje ili više ljudi – čisto eto zbog druženja i zezanja. Sve ostalo, naravno, nije zabranjeno, ali nije #kizaapruvd 🙂

Odakle termin “krmljao” a ne neki drugi?

Postoji jedna grupica ljudi iz Kruševca koja se drži i druži zajedno gde god da se nađe, pa se tako često okupimo zajedno prilikom čega se bavio raznim društvenim aktivnostima. Kad kažem “društvenim aktivnostima“, tu mislim na sve studentske aktivnosti: partijamo, igramo PES, pijemo vops, igramo cugopol, svirmao/pevamo, sinhronizujemo strane filmove u vidu parodija i sl. Između ostalog, tako je i nastala PESaklija. Celo ovo društvo uređivalo je sajt uzivotu.com koji je trenutno nedostupan, ali potrudiću se da oživim iz nekog backup-a ovih dana, gde su se nalazile razne interne zezalice “rečnik života“, “filozofija života“, “video snimci života” i ostale “…iz života” stvari. U dotičnom rečniku, opisane su mnoge reči iz internog slenga koje su se kasnije proširile i na naše društvo van tog kruga, a jedna od njih bila je i “krmljao“. Inače, krmljao se kao izraz, međ’ javnošću proširio posredstvom popularnog YouTube klipa u kome akter pominje “Šta sam jeo? Šta sam krmljao?“. Ovaj video je, kao i većina ostalih popularnih, doživo puno remejkova, remiksa i sl. tako da je sada YT preplavljen raznim verzijama. btw nisam siguran da li je izvorno značenje na romskom jeziku, ali se ruralno ovaj termin koristi jako dugo vremena, no do YT klipa ga je malo ljudi čulo.

Tviteraši hejteri, savremeni reformisti srpskog jezika i ostali…

Dok ne vratim backup starog sajta, evo jednog linka sa foruma gde je deo našeg “rečnika života” kopiran, pa je izmežu ostalog uhvaćen i deo opisa termina krmljao. Post na forumu je iz 2009. a originalni rečnik datira još od ranije. usput bih iskoristio priliku da pozdravim sve follow-ere na twitteru koji su tu od početka širenja #krmljao fenomena jer oni znaju celu priču, kao i njeno postepeno spontano širenje. A ovima koji bi želeli da nešto na silu veštački promene mogu samo da poručim, da nikoga ni na šta nismo primoravali ni do sada, pa nećemo ni na dalje. Do trenutnog stanja stvari došlo se apsolutno spontano i bez ikakvog plana, a onima koji ne žele da prate ili im smeta što posle ponoći volim da okačim fotku egzotičnih slatkiša, evo slika dugmeta koje će rešiti njihove probleme u životu.

Za ostale, evo pokrenuh i fan stranicu na Fejsbuku, pa lajknite ako volite dobar #krmljao 😉